--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CIVIL HÍRMONDÓ
______________________________________________________________________________
A közösen apcért egyesület kiadványa 2008.deCEMBER
______________________________________________________________________________
Tisztelt Olvasóink !
Ez évben megjelent első kiadványunkkal köszöntjük ÖNÖKET:a Szerkesztőbizottság
FŰZKÚT - EMLÉKPARK , 2008
Az emlékpark helyén korábban, még az 1930-as évek derekán is fűzfabokrokkal benőtt, mocsaras terület volt, amelyet három bő forrású kút táplált vízzel. Valószínűleg innen ered az elnevezés, hogy „ Fűzeskút „ ,amelyből alakult ki a Fűzkút elnevezés. Mikor Butyka Sándor tanító úr tudomására jutott, hogy a házával szemközti oldalon sertésnevelőt alakítanak ki, azon volt, hogy ezt megakadályozza. Legyen az adott területen park, fákkal, bokrokkal virágokkal díszítve.
Az elgondolást tettek követték. A Butyka házaspár irányításával, összefogással, kevés anyagi támogatással láttak hozzá a terv megvalósításához.
Szorgos kezek munkája nyomán , szinte napról-napra formálódott, változott a lápos terület. Egy betontalapzaton álló keresztet - amelyet Kovács Imre kőműves mester készített - is emeltek, rajta a korpusszal , Jézus bronz szobrával. A parkot és a keresztet Szita Mihály helyi plébános tábori szentmise keretein belül avatta fel, amely terület a későbbiek során egyházi szertartások, körmenetek színhelye volt. Sajnálatos módon a Fűzkút gondozása, ápolása a későbbiek során feledésbe merült, így elgazosodott és csak részleteiben emlékeztetett arra a területre,amely korábban a falu egyik üde színfoltja volt.
Gyakorlatilag a szemünk előtt vált az enyészet martalékává az, ami egykor a falu büszkesége volt.
A Közösen Apcért Egyesület látva a parkban végbemenő változást elhatározta,hogy helyreállítja és rendbe teszi a területet. A munkák 2008. júliusában kezdődtek el és az elhanyagolt, gondozatlan terület napról-napra, hétről-hétre egyre szebb, barátságosabb lett. Tettük mindezt a Butyka házaspár iránti tiszteletből, valamint a község értékét jelentő emlékpark megóvása érdekében.
A Közösen Apcért Egyesület ezúton is köszöni mindazoknak, akik önkéntes munkájukkal és anyagi támogatásukkal hozzájárultak a helyreállítási munkálatokhoz.
Az emlékpark megóvása, az újonnan ültetett fák, bokrok, virágok gondozása legyen mindenkinek közös feladata.
A hagyományok méltó követése , megőrzése iránti tiszteletből az emlékparkot községünk plébánosa, Sándor atya tábori szentmise keretében újból felszentelte.
Rezsnyák András
Butyka család-1935
________________________________________________________________________________________________
VISSZAPILLANTÓ
Civil szervezetünk életében ez az év is mozgalmasan alakult Az év elején megtartott közgyűlésünkön fogadtuk el az ezévi akcióprogramunkat és az Egyesület múlt évi közhasznú egyszerűsített beszámolóját.
Március 8-án a NŐNAP alkalmával családias légkörben ,virággal köszöntöttük civil szervezetünk hölgy tagjainkat.
A tavaszias jó időjárást kihasználva nagytakarítást végeztünk a Somlyó-hegyi Lövészklub területén, rendbetettük a Zsidótemetőt és környékét. Összegyűjtöttük a szétszórt és környezetkárosító hulladékokat a település szélén lévő buszfordulónál . Talajlazítást végeztünk a korábbi években telepített és időközben mások által megritkított sövénysornál és 30 tő új fagyal sövénynövényt ültettünk.
A Németh- házaspár kezdeményezésére március 17 –én tagjaink közül páran részt vettek a Rózsaszentmárton felé vezető út mentén elhelyezkedő útpadka és vízelvezető árok szemétmentesítési akciójában.
A 21-s főútról induló közút mellett elhelyezkedő üdvözlő tábla környékét egész év során az évszakoknak megfelelő virágok ültetésével és gondozásával tettük szebbé. A Jobbágyiba vezető út mentén lévő tábla környékén is rendszeresen nyírtuk a füvet, az itt élők pedig szép virágokat ültettek a tábla köré . Köszönjük!
Május 1-én csatlakozva a Somlyó-hegyi Lövészklubhoz, majálissal egybekötött civilnapot tartottunk a klub területén, ahol a hagyományos főzőversenyen kívül, egyéb sportprogramok is szórakoztatták a megjelent résztvevőket. Hagyományteremtő szándékkel hirdettünk pogácsasütő versenyt, és a leadott 10 fajta pogácsából az első négy helyezett értékes jutalomban részesült.
Május 24-én tartottuk az 5. Apcról Elszármazottak Találkozóját.
A szabadtéri rendezvényünkre szóló meghívásunkat sokan elfogadták és hazalátogattak szülőfalujukba. Tartalmas és szórakoztató programokkal vártuk a hazatérőket. A helyi Népdalkör tagjai az előző találkozókon előadott műsorszámokból összeállított népdalcsokorral köszöntötték a vendégeket. Egyesületünk tagjai pedig szerény ajándékcsomaggal köszönték meg a nótázóknak, hogy ez idáig mindig önzetlenül felléptek rendezvényeinken. A program rövid „nosztalgia túrával” folytatódott a Kopaszhegy lankás részein ,ahol a résztvevőket útközben zárt sziklagyepek és hosszúlevelű, kunkorgó árvalányhaj mező fogadta . A nagybánya peremén pedig agárkosbor mező tárult a szemük elé, továbbhaladva pedig szülőfalujuk panorámájában gyönyörködhettek.
Az ebédet követően Serfőző Gábor és zenésztársai tartottak bemutató előadást. Sikert aratott az Apc történetével foglalkozó szellemi totó kitöltése , ahol a hazatérők emlékeikben kutatva felidézték szülőfalujuk múltjának érdekességeit. A nap folyamán Barátságfa ültetésére is sor került,amelynek tövéhez minden hazalátogató hozott lakóhelyéről egy marék földet. A természeti adottságok és a Juhász Pisti által szolgáltatott zene hatására vendégeink késő délután távoztak a rendezvényről. Sokan úgy vélték, hogy jó volt találkozni azokkal , akikkel már régóta nem látták egymást felidézni az egykori közös emlékeket és együtt nosztalgiázhattak szülőfalujukban. A személyes beszélgetések során többen úgy fogalmaztak, hogy jó volt ismét hazajönni, mert azt érezték ,szívesen láttuk őket.
Ezúton is köszönjük mindazon személyek támogatását, akik szívesen áldoztak e nemes cél érdekében.
A települési önkormányzattal történő egyeztetés után 2008. július 17-én elkezdődtek a Fűzkút és a mellette lévő park helyreállítási munkálatai. Első lépésként a bejárati részen lévő kőkerítés és kapubejáró került felújításra. A park belső területén elburjánzó bokrok, vadhajtások és gyökerek kivágásra kerültek. A kőkereszt előtt lévő lépcsősor melletti támfalak felújítása és az éppen maradt hátsó kerítésalap kijavítása is megtörtént A kőkereszthez vezető közlekedési utat szegélyköveztük és gyöngykavics burkolattal láttuk el. A parkba látogatók részére pihenést szolgáló padok kerültek kihelyezésre . A terület üdeségét a most kiültetett virágok,sziklakertek, kúszófenyők és tuják is szolgálják. A park védelmére sövénysort és léckerítést telepítettünk.
A park mellett elhelyezkedő szivattyús kút (előtte itt gémeskút állt ) felső letört részét kijavítottuk, környékét rendbetettük. A kút és park kialakulásáról helytörténeti táblák nyújtanak ismertetőt.
A helyreállítás befejezését követően 2008 .október 18-án Kocsis Sándor plébános úr által celebrált szentmise keretében került az emlékpark átadásra.
Működésünk fenntartása érdekében ebben az évben is pályázatot nyújtottunk be a Nemzeti Civil Alapprogram keretében.
Az elbírálásra hivatott NCA kollégium értékelte civilszervezetünk múlt évi tevékenységét és 200.
Sikeresen zárult az SZJA 1%-ért indított kampányunk. Ezúton mondunk köszönetet mindazon adózó személynek, akik civilszervezetünket jelölték meg kedvezményezettnek.
Egyesületünk ez évben ünnepli 5 éves fennállását. Büszkék vagyunk arra ,hogy az elmúlt évek során elért eredményeink alapján hasznos tagjai voltuk községünknek. De az évforduló szerveztünk életében azt is jelenti,hogy lejárt az 5 évre megválasztott elnökség mandátuma ,így november hónap végén tisztújítást kell végrehajtani. A tisztújító közgyűlés előkészítése folyamatba van.
Közösségünk belső életét is megrendítette Kovács Károly egyesületi tagunk elvesztése. Egy igazi segítőkész jó barát távozott közülünk.
Hegedűs Gyula
_____________________________________________________________________________________________________
In memoriam….
Boroskai Lászlóné
Bányász Ida Alice
1916 tavaszán született Büdszentmihályon, / ma Tiszavasvári / pedagógus szülők első gyermekeként.
Édesapja a szolnoki születésű B. Sándor a Dessewffy grófok házitanítója. Édesanyja W. Adél kassai tanítónő.
6 éves, amikor Apcra kerül a család 1922-ben , két gyermekkel. Édesapja több jelentkező közül nyeri el a kántor-tanító állást. Jó hangú kántor és szigorú tanító volt. Édesanyja itt már a családjának él.
A szőke hajú, kék szemű törékeny alkatú kislány az elemi iskoláit Apcon végzi. Utána 4 év polgári következik Jászberényben. Tanítóképzőbe Székesfehérvárra kerül. A képzőben az apácák hamar felismerik zenei tehetségét,s biztatják,hogy gyakoroljon sokat a zongorán. A tanítónői oklevelet 1935-ben kapja meg nagyon szép eredménnyel. Nagyon szépen zongorázik és énekel. E két képessége az egész életét áthatja.
A nehéz időkben – ami sok volt - erőt ad neki. Sokszor hallatszik a szép zongora játéka a templom körül ,a gesztenyefák alatt zengve. A család a Szent István téren, a régi iskolában lakott. A tanítónő 5 évig állás nélkül volt.
Pedagógiai hívatását Erdélyben, Hagymásláposon kezdte az 1941/42-es tanévben.
A gyermekek az iskolába menet először a tanítóval találkoznak. Testi-lelki fejlődésüket, az iskolához, az élethez való viszonyukat az első élmények , évek határozzák meg. Tanítványai pontos, rendszerető, szellemi és fizikai munkában kitartó pedagógushoz kerültek. Család és gyermekszerető, erkölcsös ember volt.
Apcon üresedés van, s Ő is pályázik. A bemutató tanítás után elnyeri az állást. Így 1942-től 1979-ig a faluban tanít. Szigorú rendet és fegyelmet tart. Fontosnak tartja, hogy minden tanulója elsajátítsa a tananyagot. Sokszor viszi kirándulni tanítványait, színdarabokat tanít be nekik. A zenés darabokat Ő kíséri zongorán.
1948-ban férjhez megy, férje Boroskai László közigazgatási vezető. Apcon főjegyzői állást tölt be. Két gyermekük születik, őket sok szeretettel ,sok nehézséggel és féltő szigorral nevelik fel.
Férjét B. Lászlót B listázzák. Az ÁFÉSZ-hez kerül könyvelőnek. 1957-ben internálják, 13 hónapot ül.
S eközben a tanítónő 2 nagymama eltartása, 2 gyermek nevelése mellett gyakorolja pedagógusi hivatását. Sokan közülük értelmiségi pályára léptek. Minden tanulóból rendes, becsületes ember lett.
Éneket is tanít a felsőbb osztályosoknak. Énekkart vezet. Sokszor szerepelnek járási, megyei versenyeken, szép helyezéssel. A faluban minden rendezvényen fellépnek. A rossz tanulókat órák után korrepetálja. A zenei tehetségeket zongorázni tanítja. Anyagi javak gyűjtésére soha nem gondolt.
Férjét 1976-ban temette el.
Nyugdíjazása után – 63 éves korától – özvegyen a malom udvarban lakott , jó szomszédok között. Ablakiban télen-nyáron nyíltak a muskátlik.
Gyermekeinek, unokáinak mindig segített , unokái mind diplomások lettek.
Munkásságát több éremmel, oklevéllel ismerte el a pedagógus társadalom és a falu közössége.
Hosszú, szép, küzdelmekkel és örömökkel teli életet kapott. 90 évesen 2006-ban távozott el örökre. Az apci temetőben nyugszik szeretett férjével, kedves szüleivel, nagyszüleivel egy sírban.
_____________________________________________________________________________________________________
FELHÍVÁS!
A közösen Apcért Egyesület örömmel venné olyan új tagok jelentkezését, akik aktívan szeretnének tenni valamit Apc községért, szívesen tartoznának egy olyan közösséghez, ahol a munka mellett a szórakozás a jókedv is adott!
Működésünkről felvilágosítást az alábbi telefonszámon kaphat:37/789-703 vagy 06-70/369-8012
Az Egyesület számlaszáma:62100188-15600077 Hatvan és Vidéke Takarékszövetkezet-
Köszönettel várjuk támogatásaikat!
_____________________________________________________________________________________________________
A CIVIL HÍRMONDÓ A KÖZÖSEN APCÉRT EGYESÜLET KIADVÁNYA
Szerkeszti a szerkesztőbizottság: Dr.Bulcsuné Vajda Tünde, Hegedűsné Ivády Gabriella, Rezsnyák Andrásné,Varga Antalné
Felelős kiadó : Hegedűs Gyula
A CIVIL HÍRMONDÓ az NCA és APC –MED Bt. Támogatásával jelent meg.
_____________________________________________________________________________________________________
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------